Нажмите  Нажмите   Нажмите  Нажмите
 ЦеркваНовиниСтаттіІнтерв'юГалереяРесурсиАвтори 
Календар 

Православіє 
 Основи віри
 Церква

Літопис 
 Новини
 Міжнародні новини

Галерея 
 Події

Письмена 
 Храми і монастирі
 Церковна історія
 Богословіє
 Філософія, культура
 Православний погляд
 Православіє і педагогика
 Молодіжне служіння
 Церква і суспільство
 Порада мирянину
 Суспільство про Церкву
 Церква і держава
 Міжконфесійні відносини
 Розколи
 Єресі та секти
 Подія
 Ювілей
 Дата
 Люди Божі

Слово 
 Слово пастиря
 Інтерв'ю

Православний світ 
 Ресурси
 Нове у мережі
 Періодичні видання
 Православний ефір
 Релігійна статистика
 Электронная лавка
 Бібліотека

Послух 
 Автори

 Дмитро САГАЙДАК, Верховний отаман козацтва Запорозького.   “Головним духовним здобутком нашого народу є канонічне Православ’я”

На початку ХХІ століття православні в Україні стоять перед тими ж “банальними” проблемами, як і їхні предки кілька століть тому, а саме – перед загрозою фізичного загарбання своїх святинь. Колись, у середні віки, українці потерпали від різних ворогів, які нищили цілі міста. Ну, середні віки на те й були середніми, щоб демонструвати людське дикунство. Після того води утекло немало, людство немовби в деякій мірі стало цивілізованішим: уже не саджають на палю, а католики скасували назву “святої інквізиції”… Але сьогодні в нашій “європейській” і “демократичній” державі люди все ще змушені захищати Почаївську обитель, одну з найзначиміших православних святинь у світі… своїми грудьми.

Виникають запитання: а що ж роблять наші правоохоронці, влада врешті-решт? Невже знову відсторонились, щоб потиснути пізніше руку “переможцю в змаганнях”!? За що ж платить податки православний народ, якщо не може відчувати спокою в мирний час? Чіткої відповіді на ці питання сьогодні дарма чекати, а невтішні висновки напрошуються самі собою. Тому сьогодні, як і в далекому Середньовіччі, на допомогу Церкві приходять її вірні сини – Запорозькі козаки. В епоху смут і гонінь на православних вони мужньо захищали свою віру, не боючись за неї і прийняти смерть. І зараз козаками уже організовано охорону Почаївської обителі, щоб (до речі, при наявності в країні державних органів правопорядку) ніякі злочинні угруповання не змогли зненацька напасти на мирних монахів і віруючих, як це неодноразово бувало в нашій історії. Велика козацька рада Запорозьких козаків, яка проходила в Києві 11 жовтня, підтвердила свою готовність відстоювати і захищати православну святиню. На фоні останніх подій навколо Почаївського монастиря багато людей знову з надією звернуло свої погляди на українське козацтво, як традиційного захисника православної віри. Верховний отаман козацтва Запорозького генерал Дмитро Сагайдак погодився розповісти про минуле, а тим більш про сьогодення нашого козацтва: чим воно живе і “що йому болить”.

— Пане отамане, як історично формувалося козацтво в Україні?
— Наше козацтво мало чотири основні стовпи: перше — запорозьке, тобто ті козаки, які знаходились за Дніпровськими порогами. Вони традиційно стояли на захисті Православ’я. До речі, чи в силу своїх особистих якостей, чи якихось інших духовних причин, але не всіх козаків брали на Січ. Тому деякі з них жили біля Січі, дехто на хуторах.
Друге — реєстрове козацтво, яке сформувалося при польському королі. Ці козаки наймалися на службу. Сьогодні у нас подібну систему наслідують Іван Білас та Шевченко. Відрізняється від них Олександр Панченко, який являється отаманом Спілки козацьких організацій війська Запорозького низового, проте справа не в тому, як називається формація, а в тому, який у неї устрій. На Запорозькій Січі був демократичний устрій — козак козаку брат.
У кожної формації була своя духовність. У запорозького козацтва — це канонічне Православ’я, у реєстрового — кому наймалися, тому й служили: були б з польським королем, тоді б докладали максимум зусиль для того, щоб утворити уніатську церкву. Їхнім ініціатором була козацька старшина реєстрового козацтва, яка хотіла урівнятися з польською шляхтою.
Реєстрове козацтво, безумовно, було і в царській Росії, тут воно служило царю. Потім його переформували у полки: піхотою керував фельдмаршал Суворов, а кінні козаки стали уланами і драгунами. А при гетьманові Дорошенку вони служили туркам. Складалась така дивна ситуація: “я турок — не козак, я вже перевдягнувся”, адже Січ була і за Дунаєм, а там була Туреччина, і реєстровці-найманці служили тим, хто їм платив.
Третя формація — це вільне козацтво. Вона утворилася на початку минулого століття, коли ІV Універсалом Грушевський проголосив Україну вільною державою, а якщо вільна Україна, то і козак вільний. І були у них полки, і були такі полковники, як Мішка Япончик, Льова Задов. То був тогочасний рекет, відомо, які вони були вояки: розбігалися і все. І ті бандити утворили собі самосвятську автокефальну церкву на чолі з Липківським. Скільки протрималась та структура, теж усім відомо. Інакше й не могло бути, адже там не було духовного окормлення.
Четвертий напрямок козацтва — звичаєве. Такі козаки заявляли, що пішли від чорних полків берендеїв, тобто існували ще до Різдва Христового і, відповідно, є язичниками. Їхні сьогоднішні послідовники окормлюються в різних сектах типу РУНвіри та ін.

— Коли почалось сучасне відродження козацьких структур в Україні?
— Цей процес почався в 1988-му році. Ми почали формувати у Вишгороді спочатку сотні, потім курені, потім паланки. Я був отаманом Києва і області, отаманом товариства Київщини, головним отаманом українського козацтва.

— Розкажіть коротко про свою організацію.
— Наша організація поділяється на сотні, курені (250-300 чоловік), паланки (в обласних центрах) і округи. Так ми маємо Закарпатський, Січеславський, Київський, Чорноморський, Херсонський, Харківський, Запорізький і Чернігівський округи. У інших областях у нас паланки.
Тільки на обліку в нашій генеральній канцелярії я видав біля двох тисяч посвідчень для керівного складу — це генерали, полковники, отамани структур канцелярії. До речі, у нашому складі ми маємо 268 генералів, які в свою чергу являються генералами України, Росії, Словаччини, Франції, США та інших країн. Також ми маємо десять глав районних адміністрацій, 6 глав обласних адміністрацій і 72 народних депутати. Під нашим патронатом навчаються курсанти у багатьох військових вузах України.
А загальну кількість наших козаків по Україні назвати неможливо. Їх облік ведеться тільки на місцях.

— До якої конфесії себе відносить сьогоднішнє Запорозьке козацтво?
— Наша формація однозначно стоїть під омофором Блаженнішого Митрополита Володимира. Ми, запорозькі козаки, усі хрещені в канонічній Православній Церкві, і міняти її на якесь розкольницьке угруповання, як дехто робить, не будемо. Час, який мені відпущений Богом на землі, потрібно прожити, роблячи максимум добра, і служити нашій Православній Церкві.
Мене дивує, що в сучасному українському козацтві, яке стоїть на реєстрових традиціях, його керівник Іван Білас являється католиком. Дехто каже: так він не католик, він греко-католик. Ну, знаєте, я ще ніколи не бачив напіввагітну жінку, якщо він греко-католик, то він у першу чергу католик.
Подібна ситуація і з Українським гетьманським військом під керівництвом Анатолія Шевченка. Зовсім недавно повідомлялося в пресі, що папа Римський прийняв цих козаків. Це можна розуміти так: хто дає гроші, тим вони і служать. Подібні організації можна назвати псевдокозацькими. Тому що істинний козак України буде стояти виключно на позиціях твердого захисту православної віри.

— У минулому козаки виступали захисниками Православ’я, а яка ситуація з цим сьогодні?
— Раніше козаки розбиралися з якоюсь єрессю дуже просто — порубали і все (взяти б для прикладу Коліївщину). Нинішня епоха демократії і плюралізму характерна тим, що коли людям плюють в очі, то нічого за це нікому не буває. Сьогодні навіть сектанти пробують прикриватися козацькою личиною. Проте ми усвідомлюємо свою почесну місію по захисту Православ’я у нашій державі і, по мірі свого становлення, будемо докладати максимум зусиль для його укріплення.
До речі, у Києво-Печерській Лаврі вже чотири роки знаходиться наша варта. У нашому Статуті записано, що ми захищаємо наші духовні здобутки. А головним духовним здобутком нашого народу є канонічне Православ’я, тому ми й захищаємо храми УПЦ.

— Розкажіть, будь ласка, про свою недавню поїздку в Почаїв.
— До мене недавно звернувся єпископ Почаївський Володимир і пояснив, яка ситуація в них склалася. Тоді наших 58 чоловік автобусами поїхало туди. Коли ми були вже в Лаврі, туди під’їхало п’ять автобусів з підозрілими чоловіками. Три автобуси зупинилися на автостоянці, а два — з заднього боку монастиря. Деякі з них заходили всередину обителі і побачили, що тут готові їх “зустріти гідно”. Так вони й поїхали ні з чим.
Прикро, що сьогодні може бути така ситуація. Владика Почаївський Володимир дзвонить в Кременецький райвідділ міліції з приводу можливого нападу на Лавру, а йому відповідають: то ваші проблеми. Коли ж ми взяли трубку і представились (а з нами були і депутати Верховної Ради), то прореагували уже зовсім по-іншому і моментально приїхали. Підключили “Беркут”, потім ще когось. Але ж до цього нічого не робили! А якби кожен виконував на своєму місці свої обов’язки, тоді б непорозумінь було менше.
10 жовтня після Великої козацької ради ми знову поїхали в Почаїв. І в цей раз ми бачили там підозрілих людей. Але відтепер там несе постійну варту наша козацька охорона.

— Чи бували у вас випадки, коли потрібно було фізично захищати православні храми?
— Був такий випадок у Костополі на Рівненщині в 1997 році, коли нардеп Червоній намагався захопити храм Олександра Невського. Місцева влада боялась щось робити, тому що Червоній їм погрожував. Коли ж приїжджали ми і пояснювали представникам влади, що є Конституція, закони, є рішення, які повинні виконуватися, то вони починали адекватно реагувати.

— Окрім захисної діяльності, чи не проводять козаки якихось “мирних” акцій?
— Ми намагаємося, у міру своїх можливостей, робити доброчинні справи. Так, наші козаки подарували євхаристичні набори, підсвічники, панікадила для деяких храмів. Не так давно ми подарували панікадило Іоанно-Предтеченському монастирю на Закарпатті і дзвін для Борисо-Глібського храму у Вишгороді.

— Влітку у пресі прийшла інформація про те, що буцімто римського папу прийняли до українського козацтва. Як Ви прокоментуєте подібний пасаж?
— У нас є багато ряджених псевдокозаків, краще було б, аби вони називали себе рицарями. Це було б більш логічно, тому що всі рицарські хрестові походи були проти православної Візантії. Хрестоносці підірвали оборонну здатність Візантії, після чого її захопили турки. І якщо дехто з псевдокозаків намагається “прийняти” папу в козацтво, то хай би він спочатку прийняв його в Православ’я, адже наші козаки були виключно православними християнами!

— Чим, на Вашу думку, сучасний католицизм відрізняється від середньовічного?
— Сьогоднішній католицизм став більш гнучким. Раніше хрестові походи і війни, які організовували католики проти Православ’я, піднімали багато мучеників, а чим більше було мучеників, тим міцнішала Православна Церква. Сучасна тактика католиків інша: вони підтримують людей грошима, безкоштовно навчають дітей. Середньовічні католики воювали вогнем і мечем, нинішні — грошима. Але мета залишається старою: нищити святе Православ’я.
Бесіду вів Сергій Баршай

 ВІРА НАША СЛАВНА, ВІРА ПРАВОСЛАВНА !


 
generic viagrapurchase viagrabuy viagra onlineorder viagrageneric vigrapurchase vigrabuy vigra onlineorder vigrageneric viargapurchase viargabuy viarga onlineorder viargageneric cialispurchase cialisbuy cialis onlineorder cialisgeneric clomidpurchase clomidbuy clomid onlineorder clomidgeneric levitrapurchase levitrabuy levitra onlineorder levitrageneric propeciapurchase propeciabuy propecia onlineorder propeciageneric kamagrapurchase kamagrabuy kamagra onlineorder kamagrageneric accutanepurchase accutanebuy accutane onlineorder accutanegeneric zithromaxpurchase zithromaxbuy zithromax onlineorder zithromaxgeneric amoxilpurchase amoxilbuy amoxil onlineorder amoxilgeneric zoviraxpurchase zoviraxbuy zovirax onlineorder zoviraxgeneric deltasonepurchase deltasonebuy deltasone onlineorder deltasonegeneric topamaxpurchase topamaxbuy topamax onlineorder topamaxgeneric lexapropurchase lexaprobuy lexapro onlineorder lexaprogeneric flomaxpurchase flomaxbuy flomax onlineorder flomaxgeneric flagylpurchase flagylbuy flagyl onlineorder flagylgeneric synthroidpurchase synthroidbuy synthroid onlineorder synthroidgeneric inderalpurchase inderalbuy inderal onlineorder inderalgeneric tenorminpurchase tenorminbuy tenormin onlineorder tenormingeneric keflexpurchase keflexbuy keflex onlineorder keflexgeneric diflucanpurchase diflucanbuy diflucan onlineorder diflucangeneric lasixpurchase lasixbuy lasix onlineorder lasixgeneric celebrexpurchase celebrexbuy celebrex onlineorder celebrexgeneric doxycyclinepurchase doxycyclinebuy doxycycline onlineorder doxycyclinebuy cheap viagrabuy generic viagraviagra canadadiscount viagracheap viagrabuy cheap vigrabuy generic vigravigra canadadiscount vigracheap vigrabuy cheap viargabuy generic viargaviarga canadadiscount viargacheap viargabuy cheap cialisbuy generic cialiscialis canadadiscount cialischeap cialisbuy cheap clomidbuy generic clomidclomid canadadiscount clomidcheap clomidbuy cheap levitrabuy generic levitralevitra canadadiscount levitracheap levitrabuy cheap propeciabuy generic propeciapropecia canadadiscount propeciacheap propeciabuy cheap kamagrabuy generic kamagrakamagra canadadiscount kamagracheap kamagrabuy cheap accutanebuy generic accutaneaccutane canadadiscount accutanecheap accutanebuy cheap zithromaxbuy generic zithromaxzithromax canadadiscount zithromaxcheap zithromaxbuy cheap amoxilbuy generic amoxilamoxil canadadiscount amoxilcheap amoxilbuy cheap zoviraxbuy generic zoviraxzovirax canadadiscount zoviraxcheap zoviraxbuy cheap deltasonebuy generic deltasonedeltasone canadadiscount deltasonecheap deltasonebuy cheap topamaxbuy generic topamaxtopamax canadadiscount topamaxcheap topamaxbuy cheap lexaprobuy generic lexaprolexapro canadadiscount lexaprocheap lexaprobuy cheap flomaxbuy generic flomaxflomax canadadiscount flomaxcheap flomaxbuy cheap flagylbuy generic flagylflagyl canadadiscount flagylcheap flagylbuy cheap synthroidbuy generic synthroidsynthroid canadadiscount synthroidcheap synthroidbuy cheap inderalbuy generic inderalinderal canadadiscount inderalcheap inderalbuy cheap tenorminbuy generic tenormintenormin canadadiscount tenormincheap tenormin

© протоиерей Георгий Коваленко '1998
© Официальный сервер УПЦ "Православие в Украине" (при перепечатке материалов - ссылка желательна)

Каталог Православное Христианство.Ру