ЦеркваНовиниСтаттіІнтерв'юГалереяРесурсиАвтори 
Календар 

Православіє 
 Основи віри
 Церква

Літопис 
 Новини
 Міжнародні новини

Галерея 
 Події

Письмена 
 Храми і монастирі
 Церковна історія
 Богословіє
 Філософія, культура
 Православний погляд
 Православіє і педагогика
 Молодіжне служіння
 Церква і суспільство
 Порада мирянину
 Суспільство про Церкву
 Церква і держава
 Міжконфесійні відносини
 Розколи
 Єресі та секти
 Подія
 Ювілей
 Дата
 Люди Божі

Слово 
 Слово пастиря
 Інтерв'ю

Православний світ 
 Ресурси
 Нове у мережі
 Періодичні видання
 Православний ефір
 Релігійна статистика
 Электронная лавка
 Бібліотека

Послух 
 Автори

 Дарія РЯБКОВА.   «Домне мілуеште!»

21.11.05.
«Ну як, з Дракулою бачилися? Ні? Ну то навіщо ж ти туди їздила?!...»
Еге ж. Великим наш багаж знань про Румунію напевно не назвеш. Ще кілька тижнів тому й мої знання з цього приводу не виходили за межі «загальноприйнятих». Аж поки одного чудового дня я не сіла в автобус й невдовзі не відчула себе героїнею своєї улюбленої дитячої казки – «Чарівник смарагдового міста», з тією різницею, що моя дорога з жовтої цегли простяглася у реальній країні – Румунії.

келья ісихаста Даниїла
келья ісихаста Даниїла
…Вузенька асфальтована доріжка, що в’ється між охайними будиночками та ізумрудними пасовищами, колодязі (ледве не в кожному дворі!), схожі на кришталевий замок білочки-співачки з казки про царя Салтана, селянські повозки з номерними знаками, які поряд з найновітнішими моделями автомобілів стоять в черзі на світлофорах, двоповерхові поїзди… Все це — оповиті легендами краї —Трансільванія, Буковина, Молдова, Валахія. Та всупереч байкам про вампірів та Дракулу, перше, що кидається в очі іноземцю — це не якісь вигадані потойбічні сили, а неземної краси, з дахами з різнокольорової черепиці граціозні церкви…

Румунія – православна країна, і за свою довгу, дуже нелегку історію з періодами кривавих турецьких завоювань, міжусобиць, занепаду вона все ж зуміла не лише не впасти у забуття, але й створити свою неповторну, надзвичайно багату, православну культуру. Напевно, дуже яскраво про релігійність та пошану народу до своєї країни свідчить оповідь про життя Штефана Великого — легендарного румунського короля ХV століття, який став першим на шляху до об’єднання рідної країни. Король Штефан був духовним сином великого румунського святого, ісихаста Даниїла («ісихаст» означає «мовчальник»), і, намагаючись у часи смути вірою та правдою служити вітчизні, молодий Штефан частенько звертався за порадами до наставника. Слова святого «Бажаєш, аби діла твої були угодні Господу та досягнення твої були на віки — на честь кожної своєї військової перемоги будуй монастир…» — були пророцькими: за час свого правління король Штефан заснував близько 40 монастирів і до сьогодні вшановується не лише як об’єднувач країни, але й причислений Румунською Православною Церквою до лику святих.
монастир Путна
монастир Путна
Свідоцтва про життя святого Штефана можна побачити скрізь по країні, але особливу увагу до нього відчуваєш у горах Буковини. Тут, вночі, просто посеред неба, поруч з іншими сузір’ями, сяє ще одне, дивовижне і несподіване — величезний хрест! Людині, що бачить таке вперше, важко здогадатися, що у такий спосіб шану засновнику своєї обителі висловила братія чоловічого монастиря, розташованого на сусідньому пагорбі. За переказами, саме з того місця, де нині стоїть сяючий хрест, святий Штефан пустив стрілу, аби дізнатися, де Господові буде завгодно заснувати найперший з отих сорока монастирів — Путну.

До речі, назви храмів та монастирів у Румунії перший час ріжуть вухо – тут не зустрінеш знайомих Вознесенських, Різдвяно-Богородицьких чи Успенських монастирів, адже на відміну від України, в Румунії монастирі та церкви називають не за святом чи іменем святого, на честь яких їх було побудовано, а, головним чином, по місцевостях, або ж інколи – за іменем свого засновника чи фундатора. Так, наприклад, отримав свою назву заснований у ХІІ ст. монастир Богдана у невеличкому місті Редеутц. Він був названий на честь свого фундатора — Богдана І і відомий завдяки розташованому в ньому найстарішому у Румунії кам’яному храму ХІІ ст. в ім’я святителя Миколая Чудотворця.

Але трапляються і вийнятки. Наприклад, є у горах Молдови у важкодоступній лісовій хащі монастир, назва якого втілює й усамітнену молитву, й подвиг ісихазму давніх румунських подвижників. Цей монастир — Сихастрія, що в перекладі з грецької —«тиша». Ще донедавна ченці цієї обителі збиралися разом лише для богослужінь, а жили, готували собі їжу, і, звичайно, молилися усамітнено. Ще й зараз чернечі келії тут нерідко відстоять на сотні метрів одна від одної.
Перевал Долоня
Перевал Долоня
Взагалі Сихастрія — справжнє диво Боже. Тиша тут аж дзвенить, і рано вранці кожне слово, сказане навіть пошепки, здається громом, що розверзнув усамітнені небеса… А вночі, коли братія нарешті звільнилася від денного послуху, рівно о дванадцятій удар в біло сповіщає про початок богослужіння, і кількома годинами пізніше, в мить, коли перші промені сонця нарешті розрізають темряву, лунає: «Слава Тобі, Тому, Хто показав нам світло!..»

Якось, ще у XVIII столітті, братія Сихастрії помітила, що лісні птахи тишком тягнуть з монастирської трапези шматки хліба та відносять десь у гори. Вирішили простежити, і раптом високо в горах побачили диво — просто над лісом, схилившись у молитві, витала жінка. Побачивши ченців, вона попросила для себе щось з одягу, бо одежа її майже стліла від часу, посповідалася, причастилася Святих Христових Таїн та померла. Так Господь відкрив людям велику подвижницю Божу, ісихасту Феодору. Її молитовний подвиг порівнюють з подвигом преподобної Марії Єгипетської, оскільки Феодора ще дівчиною, втікаючи від турецьких військ, потрапила до густого лісу, і залишившись там, 40 років провела у безперервній молитві.

Дивовижно, але ченці скита, заснованого тут, на вершині гори, на честь ісихасти Феодори, як і всі віруючі країни, впевнені, що її святі мощі почивають у Києво-Печерській Лаврі у Ближніх печерах, куди були відвезені одним руським полковником під час російсько-турецьої війни. Тож разом із благословенням з печерки Феодори ми дістали відповідальне завдання — дізнатися, чи насправді вірне таке твердження.
За українськими мірками монастир Сихастрія напрочуд великий – в ньому понад сто ченців. Але тут не почуєш гомону туристів — занадто далеко від «цивілізації». Оповідають, що за радянських часів переховуватися до монастиря прибув зі своєю дружиною незгодний з правлячим режимом художник. Вражений красою монастиря і богослужінь, він залишився в ньому до кінця своїх днів, разом із дружиною прийняв чернечий постриг і залишив по собі незвичайний спадок — «руський стиль». Саме так тепер братія монастиря називає ікони, написані руським художником у домовому храмі обителі та у трапезній. Тут, у Сихастрії, знаходиться й могила одного з найшановніших румунських старців останнього часу — Клеопи. З фотографій ще й дотепер дивляться добрі очі настоятеля обителі, цього 86-річного старця з посохом, у кожусі, зовсім не схожого на поважного архімандрита. До речі, це надзвичайно здивувало нас у Сихастрії — вважали, що спілкувалися з монастирським пастухом, а виявилося — з настоятелем. Від нього, як і з інших обителей, привезли в дарунок київській землі бринзу, хліб та монастирське вино.


Вогник у воді…
На сьогодні населення Румунії складає 23 млн. чоловік. 90 % населення сповідують Православ’я. В країні розташовано 400 діючих монастирів. Деякі з них нараховують понад 400 насельників. Але на відміну від України, де, на жаль, дуже часто сусідом парафіянської церкви є нічний клуб, у Румунії прагнення людей до Господа не закінчується за воротами храму.
Взагалі нас вразив той факт, що про історію та традиції свого краю тут могли розповісти не лише досвідчені екскурсоводи, але й будь-який перехожий на вулиці; як здивували і поклонні хрести на в’їзді та виїзді з будь-якого населеного пункту. Уряд країни розуміє, що православна віра – це головна засада самоусвідомлення румунської нації, а тому всіляко сприяє розвитку християнських традицій. У церквах ви не побачите знайомих свічників: населення країни надто цінує досягнення своєї культури, щоб наражати стародавні (та й сучасні) фрески та розписи на небезпеку бути знищеними свічним чадом. Замість того біля кожного храму стоять два чарівні будиночки, — «Vii» та «Morte», в яких, занурені у воду, як острівці надії, за здравіє та за спокій горять перед Господом запалені свічки.

У XVIII столітті, під час турецького поневолення загарбники ввели мито на церковні дзвони. Так з’явилося «било» — залізна плита біля входу до кожної церкви, ударом в яку населення та ченців сповіщали про початок богослужінь. На сьогодні біло, точнісінько як дзвонарня в Україні, є невід’ємним атрибутом у кожному румунському храмі. Та й самі храми – це скарбниця не лише Божої благодаті, але й фантастичних традицій і образів. Довгі, вони неначе складені до купи з чотирьох окремих приміщень, одне з яких зазвичай призначалося для поховання благодійників та видатних діячів (так, у Сучевиці було поховано господарів Молдови, батька та дядю відомого діяча Української Православної Церкви Петра Могили).
Монастир Сучевиця
Монастир Сучевиця
Замість ікон – стіни, вкриті розписами, житіями святих та календарем. Вздовж всієї стіни – стасидії. Ліва половина церкви – «жіноча», у правій під час богослужінь стоять ченці та чоловіки. І що зовсім вже незвично для нас – це вкрита теплими ковдрами підлога, адже за народною традицією віруючі на богослужінні можуть не лише спиратися на стасидії, але й сидіти просто на підлозі чи все богослужіння стояти навколішки.

По мірі занурення в гори замість невеличких охайних будиночків гірських селищ постають величні, середньовічньо неприступні монастирі – фортеці. Міцні, з оборонними вежами та товстелезними мурами, вони під час експансії іноземців ховали від лютої смерті не лише своїх насельників, але й жителів прилеглих селищ та містечок. І за цей порятунок люди щедро віддячували: тут, у Румунії, існувало 20 унікальних монастирів, аналогів яким світ не знав. Храми в цих обителях ще у ХV столітті були ззовні розписані рослинними фарбами так, що їхні зовнішні стіни були суцільними величезними іконографіями.

Наразі їх залишилося п’ять — Сучевиця, Молдовиця, Хумор, Воротек та Арборе. Подейкують, що якось у монастирі Молдовиця сталася страшенна пожежа, від якої близько половини розписів на головному соборі храму під впливом температури набули червоного відтінку. Відтоді так і є – півцеркви з оригінальними кольорами, а ще пів – з деформованими. Та навіть за таких умов цей монастир удостоївся найвищої нагороди ЮНЕСКО – Золотого Яблука за своє значення у скарбниці світової культури.
Зовнішні розписи
Зовнішні розписи
На жаль, рецепт дивовижних фарб на рослинній основі вже давно канув в літу, залишивши нащадкам на стінах соборів повчання про життя земне та небесне: іконографічні оповіді про облогу Константинополя та родовід Господа Ісуса Христа, про небесну ієрархію та про бісівські перепони на шляху людини до Господа, описані в іконографії Лествиці Іоанна Лествичника. Дивишся на три останні, найголовніші з тридцяти трьох ступіней чеснот – віру, надію, любов, — і на страшний хаос, у якому душі тих, хто зірвався, падають у пекло, і мимоволі знов і знов тихо повторюєш: «Домне мілуеште!» (Господи помилуй)…

На румунську мову православні богослужіння, які до того проводилися церковнослов’янською, були перекладені у XIX столітті у зв’язку з тим, що в країні надзвичайно активізували свою діяльність католицькі місіонери. Тоді, перед загрозою окатоличення країни, а також розмивання національної самосвідомості, світська влада та церковні ієрархи Румунії виявили дивовижну одностайність і прийняли постанову про служіння Богові рідною мовою.

Важко сказати, що саме справило на нас більше враження – чи то надзвичайно мелодійні, на грецький манер наспіви братії у монастирях, чи звучання румунської мови на богослужінні, але дорогою додому, в Україну, весь автобус тихенько собі муркотів частини з «Pater Noster» (Отче наш) та «Credо» (Вірую), ніби за недовгий час нашого перебування ми і справді підучилися румунської!

   4070  просмотров
 
generic viagrapurchase viagrabuy viagra onlineorder viagrageneric vigrapurchase vigrabuy vigra onlineorder vigrageneric viargapurchase viargabuy viarga onlineorder viargageneric cialispurchase cialisbuy cialis onlineorder cialisgeneric clomidpurchase clomidbuy clomid onlineorder clomidgeneric levitrapurchase levitrabuy levitra onlineorder levitrageneric propeciapurchase propeciabuy propecia onlineorder propeciageneric kamagrapurchase kamagrabuy kamagra onlineorder kamagrageneric accutanepurchase accutanebuy accutane onlineorder accutanegeneric zithromaxpurchase zithromaxbuy zithromax onlineorder zithromaxgeneric amoxilpurchase amoxilbuy amoxil onlineorder amoxilgeneric zoviraxpurchase zoviraxbuy zovirax onlineorder zoviraxgeneric deltasonepurchase deltasonebuy deltasone onlineorder deltasonegeneric topamaxpurchase topamaxbuy topamax onlineorder topamaxgeneric lexapropurchase lexaprobuy lexapro onlineorder lexaprogeneric flomaxpurchase flomaxbuy flomax onlineorder flomaxgeneric flagylpurchase flagylbuy flagyl onlineorder flagylgeneric synthroidpurchase synthroidbuy synthroid onlineorder synthroidgeneric inderalpurchase inderalbuy inderal onlineorder inderalgeneric tenorminpurchase tenorminbuy tenormin onlineorder tenormingeneric keflexpurchase keflexbuy keflex onlineorder keflexgeneric diflucanpurchase diflucanbuy diflucan onlineorder diflucangeneric lasixpurchase lasixbuy lasix onlineorder lasixgeneric celebrexpurchase celebrexbuy celebrex onlineorder celebrexgeneric doxycyclinepurchase doxycyclinebuy doxycycline onlineorder doxycyclinebuy cheap viagrabuy generic viagraviagra canadadiscount viagracheap viagrabuy cheap vigrabuy generic vigravigra canadadiscount vigracheap vigrabuy cheap viargabuy generic viargaviarga canadadiscount viargacheap viargabuy cheap cialisbuy generic cialiscialis canadadiscount cialischeap cialisbuy cheap clomidbuy generic clomidclomid canadadiscount clomidcheap clomidbuy cheap levitrabuy generic levitralevitra canadadiscount levitracheap levitrabuy cheap propeciabuy generic propeciapropecia canadadiscount propeciacheap propeciabuy cheap kamagrabuy generic kamagrakamagra canadadiscount kamagracheap kamagrabuy cheap accutanebuy generic accutaneaccutane canadadiscount accutanecheap accutanebuy cheap zithromaxbuy generic zithromaxzithromax canadadiscount zithromaxcheap zithromaxbuy cheap amoxilbuy generic amoxilamoxil canadadiscount amoxilcheap amoxilbuy cheap zoviraxbuy generic zoviraxzovirax canadadiscount zoviraxcheap zoviraxbuy cheap deltasonebuy generic deltasonedeltasone canadadiscount deltasonecheap deltasonebuy cheap topamaxbuy generic topamaxtopamax canadadiscount topamaxcheap topamaxbuy cheap lexaprobuy generic lexaprolexapro canadadiscount lexaprocheap lexaprobuy cheap flomaxbuy generic flomaxflomax canadadiscount flomaxcheap flomaxbuy cheap flagylbuy generic flagylflagyl canadadiscount flagylcheap flagylbuy cheap synthroidbuy generic synthroidsynthroid canadadiscount synthroidcheap synthroidbuy cheap inderalbuy generic inderalinderal canadadiscount inderalcheap inderalbuy cheap tenorminbuy generic tenormintenormin canadadiscount tenormincheap tenormin

© протоиерей Георгий Коваленко '1998
© Официальный сервер УПЦ "Православие в Украине" (при перепечатке материалов - ссылка желательна)

Каталог Православное Христианство.Ру